Alakuljon meg a Balatoni Értékesítő Szövetkezet!
Söptei Zsolt borásszal beszélgettünk
A balatoni borászat jelenlegi helyzete számos kihívást tartogat. Söptei Zsolt úgy véli, szükség lenne egy új, hatékonyabb értékesítési rendszerre, amely támogatná a régió borászait. Hogy az elképzeléséhez lesznek-e támogatók, azt egyelőre a jövő dönti el.
A család már az ötödik generáció óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borászattal. Az 1850-es években Söptei János, Zsolt üknagyapja hobbi szinten kezdett szőlőműveléssel foglalkozni Nemespécselyen. Azóta hosszú utat jártak be: Zsolt édesapja a 60-as évek elején Balatonfüredre költözött, majd a 70-es évek elején Csopakon alapította meg a családi birtokot. A rendszerváltást követően a család termelői borértékesítésbe kezdett. 1994-ben pincebővítést hajtottak végre, majd négy év múlva megnyitották melegkonyhás éttermüket, amely a borászat szerves részévé vált. Zsolt testvérével Róberttel Németországban szerzett tapasztalataikat kamatoztatva vezettek be új technológiákat és borászati irányokat, így hazahozták a reduktív borkészítés, a rozék és a gyümölcsös fehérborok világát.
„A borászat fejlődése ellenére az ágazat számos kihívással néz szembe. A szőlő felvásárlási ára a tavalyi 200-250 forintról idén 100-140 forintra esett vissza kilogrammonként, ami különösen a kisebb borászatokat sújtja. A szőlő termesztésének költsége ugyanakkor megfelelő növényvédelem mellett 200-250 forint alatt nem tartható” – mondja Söptei Zsolt, aki szerint a helyzet javításához elengedhetetlen lenne egy olyan értékesítési szövetkezet létrehozása, amely a balatoni borok eladását koordinálná. „Ez a modell csökkentené a termelők kiszolgáltatottságát a nagy kereskedők felé, és hozzájárulhatna a régió borainak imázsépítéséhez. Amíg ez megvalósul, a kisebb pincészetek számára a közvetlen értékesítés a megoldás, amely jól illeszkedik a négyévszakos Balaton koncepciójához.”
A Söptei Pincészet idén márciusban egy 12-16 férőhelyes, fűthető és hűthető mobil borbárt telepített, ahol borkóstolókat és baráti összejöveteleket szerveznek. A vendégek nemcsak a borokat, hanem családi recept alapján készíttetett sonkákat, szalámikat és kolbászokat is megkóstolhatják. Azok számára, akik a habzóborokat kedvelik, egyedülálló gyöngyözőbor-koktélokat kínálnak, saját szőlőlé felhasználásával.
„Nagy segítséget jelentenek azok a cégek, amelyek karácsonyi ajándékként közvetlenül a termelőktől vásárolnak borokat. A 2023. november 16-tól életbe lépett rendelet szerint ugyanis az üzleti ajándék vagy reprezentációs célból vásárolt minőségi magyar borok mentesülnek a 33,04%-os különadó alól. Fontos, hogy ez az előny csak a közvetlenül borászatoktól, termelőktől vásárolt borokra érvényes, tehát bolti vagy nagykereskedői beszerzésekre nem. Ez nemcsak a borászatokat segíti, hanem a magyar borfogyasztás népszerűsítéséhez is hozzájárul.”