Miért érdemes elkezdeni szörfözni?
"Nemcsak szuper kikapcsolódás, de fizikai és mentális fejlődési lehetőség is"
Vízen lenni egyszerre jelent fizikai kihívást, stresszoldást, szórakozást és szükség van a mentális fókuszáltságra is. Aki megtapasztalta milyen csapatban vitorlázni vagy éppen egyedül szörfözni, az már alig várja a következő nyaralást.
A Balaton parti nyaralást minőségi élményekkel és aktív mozgással megtölteni nem könnyű feladat. Sokan szeretnének a lehető legrövidebb idő alatt feltöltődni, megszabadulni a hétköznapi stressztől és jó levegőn, a természetben lenni. Hogyan lehetséges egyszerre a fizikai és mentális felfrissülés is a Balaton partján? Kezdőként hogyan tudunk bekapcsolódni a vízi sportok kipróbálásába? Ezekről a kérdésekről a balatonföldvári Viharsarok Vitorlás Központ szörfoktatója, Nagy Kinga beszélt nekünk.
Kinga gyerekkora óta szörfözik, tizenévesen versenyzett is, legelőször még az édesapja vitte ki a vízre, és azóta is szerelmese a windsurf műfajának. Tizennégy éve dolgozik a Szakács Péter alapította balatonföldvári Viharsarok Vitorlás Központban, ahol szörffel, SUP-pal, kajakkal, jogosítvány nélkül vezethető vitorlással is vízre szállhat, aki részt vesz egy tanfolyamon vagy táborban.
„2010 óta működünk a balatonföldvári Keleti Strandon, nem zárt klub vagyunk, bárki bejöhet hozzánk, az is, aki csak strandolni jön. Programjaink, tanfolyamaink a kezdő szinttől mindenki számára elérhetőek és megfizethetőek. Több oktatóval dolgozunk együtt, én a felnőtt táborokat vezetem, ezen kívül a szervezéssel, a honlap fejlesztésével, a kapcsolattartással is foglalkozom – mesél Kinga a munkájáról. – A szörfözés nemcsak szuper nyári kikapcsolódás, de komplex fizikai és mentális fejlődési lehetőség is szinte egy egész életen át, aminek rendkívül sok egyéb haszna van a sportoláson túl. A vitorlázással összehasonlítva a windsurf esetében jobb kondícióra van szükség, de alapvetően nem igényel nagy erőkifejtést. A folyamatos billegés a vízen fejleszti az egyensúlyérzéket, így minden izomcsoportra hatással van, ezáltal pedig az egész testet arányosan erősíti. A rendszeres szörfözés sokat segít, ha valakinek tartási problémái, hát-, vagy gerincbántalmai vannak, de más betegség kezelésére is alkalmas, például lúdtalp esetén, hisz a szörfözés a talpizmokat is erősíti. Azoknak ajánlom ezt a sportot, aki, a természet erőivel megbirkózva szeretnének szellemileg és fizikailag is feltöltődni. Más strandsportokkal szemben, szinte észrevétlenül, erőlködés, izzadás nélkül lehet általa erősödni, szálkásodni. A kisebb túlsúly sem jelenthet problémát, mert különböző méretű szörfjeink vannak.
Mentális szempontból még komplexebb előnyei vannak ennek a sportnak, ami különösen fontos gyerekkorban: a szörfözés segíthet például a figyelemzavarral küzdő gyerekeknek, hisz teljes koncentrációra van szükség, a résztvevőket 100%-osan leköti, amit csinálnak, és mivel folyamatosan lehetőség van a kihívások és képességek növelésére, megtapasztalhatják a flow élményt is. Ahogy a gyerekek ügyesednek a szörfözésben, egyre több pozitív visszacsatolást kapnak, így nő az önbizalmuk. Emellett a táborok által jobb lesz a közösségben való működésük, erősödik a figyelmük, jobban tudnak fókuszálni.”
Persze a táborokba felnőttek is jelentkezhetnek, a Balatonon szinte egyedi programjuk a kizárólag nekik szóló szörftábor. Kinga azt mondja, a legtöbben azért mennek hozzájuk, hogy kiszakadjanak a hétköznapi problémáikból. „Ez a sport olyan fizikai kihívást jelent, hogy az ember közben nem gondol semmi másra. Már egy óra szörfözés is teljesen átmossa az agyunkat, megszabadulhatunk a stressztől. Sokan mesélik, hogy egy-egy tábor után olyan nehéz döntéseket is meghoztak, amin már régóta gondolkoztak, mivel átlendíti őket a döntési helyzeteken, egyszóval a szörf segít a problémákkal való megküzdésben is. A legjobb dolog, amit egy ilyen tevékenység során megélhetünk, hogy változtatni tudunk a korábbi szemléletünkön és az életmódunkon.”
Még több információ a tanfolyamokról, táborokról: https://viharsarok.hu/
fotó: Sebestyén Blanka