Németh Viktor és a Mi a Kő szarvashátszíne Rossini módra

„Csapatként dolgozunk a konyhán”

Mivel ő volt a nagymamája egyetlen fiú unokája a négy lány mellett, a többiekkel való játék helyett odaállt a tűzhely mellé, és együtt sütöttek-főztek a nagyival. Két ételre ma is élénken emlékszik régről, a házi mácsikra, és az ostoros kalácsra.

„Bár a nagymamám ma 82 éves, azóta is főzünk együtt, ha meglátogatom, sőt még ötleteket is ad – mesél Németh Viktor, aki a Mi a Kő konyháját vezeti. – Kaptam tőle néhány darab száz évesnél is öregebb, magyar klasszikus ételeket tartalmazó szakácskönyvet, fel is lapozom néha, de elég nehéz az értelmezése, a nyelvezete.” Viktor nyolc éve dolgozik Köveskálon, de mivel tapolcai születésű megfordult néhány Balaton környéki étteremben. Még egy szálloda konyháján is dolgozott, de nem tetszett neki a minden kreativitást nélkülöző, folyton ismétlődő menüsorból álló étlap. Nyári munkaként négy szezont is végigdolgozott egy parti étteremben, ami jó iskola volt, megtanulta a konyha mechanikai részét, és hogy hogyan kell gyorsan, jót csinálni.

„Itt a Mi a Kőben igazi csapatmunka folyik, a tulajdonosok aktívan részt vesznek a konyha vezetésében, velük és a többiekkel együtt beszéljük meg, mi legyen az étlapon. Nem is szeretem, ha séfnek szólítanak, inkább afféle bizalmi ember vagyok, aki a konyhát vezeti, de csapatként dolgozunk együtt. Az étterem „gasztronómiai filozófiájába” leginkább a magyaros ízvilág passzol, de főzünk keleties ízekkel is, és hangsúlyos az erdélyi konyha. A törzsvendégeink nem is engednék el az étlapról szezonban a padlizsánkrémet vagy éppen a nyári töltött káposztát, de nagy kedvenc, és mióta itt vagyok szintén mindig az étlapon van a vörösboros marhapofa és a libamáj terrine. Ezek miatt még ősszel és télen is eljönnek egy ebédre, vacsorára hozzánk, akár több száz kilométerről is.”

És akkor jöjjön a recept:

Szarvas hátszín Rossini, túrófánkkal (4 főre)

Hozzávalók:

720g tisztított szarvashátszín

kevés vaj

4 szelet libamáj

a Rossini gombaraguhoz:

500g barna csiperkegomba

100g kristálycukor

1db közepes vöröshagyma

4-5 gerezd fokhagyma

200ml vadcsontból készített barnamártás

1ek paradicsompüré

2ek házi csipkebogyólekvár

100ml olaj

300ml vörösbor

50g vaj

200ml húsalaplé

só,bors, friss kakukkfű,babérlevél

a túrófánkhoz:

250g liszt

250g tehéntúró

100ml tejföl

1kk. szódabikarbóna

1/2tk. sütőpor

1db citrom reszelt héjja

1db narancs reszelt héjja

kevés cukor, só ízlés szerint

étolaj a sütéshez

Elkészítés:

Rossini gombaragu:

A gombákat cikkekre vágjuk, majd kevés olajon hirtelen megsütjük, amíg szép színt nem kapnak. Ha ez megtörtént, egy edénybe kivesszük.

A mártáshoz cukrot karamellizáljuk kevés olajon, beletesszük az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát, pirítjuk míg a nedvesség el nem távozik. Ezután beletesszük a paradicsom pürét amit szintén lepirítunk. Ha szép színt kapott mehet rá a vörösbor, várunk míg kissé elforr, ezután mehet bele a barnamártás, a húsalaplé, a csipkebogyó lekvár és a fűszerek. Jól összefőzzük, redukáljuk míg kellemes állaga nem lesz. a félrerakott lepirított gombát ekkor belerakjuk és összefőzzük a mártással a legvégén vajjal krémesítjük és fényezzük a ragut.

Túrófánk:

A fánk tésztájához az összes alapanyagot jól összedolgozzuk, majd egy fél órára félre rakjuk pihenni. Ezután dió nagyságú golyókat formázunk belőle, közepesen meleg bő olajban kisütjük.

A hús és a máj:

A szépen letisztított hátszínből 180g-os darabokat vágunk (természetesen lehet kisebbre is ízlés szerint) a húst sózzuk, borsozzuk és forró serpenyőben kevés olajon körbesütjük. Ezután vajat teszünk rá és mehet a 180 fokra előmelegített sütőbe 6-7 percre (ízlés alapján lehet ez az idő több is). Sütőből kivéve félre rakjuk pihenni ahol időnkét forgatjuk.

Ezalatt az idő alatt a libamáj szeleteket sóval borssal megszórva száraz serpenyőben megsütjük.

Jó étvágyat hozzá!

Balaton Fejlesztési TanácsBalatonBIKE365Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány