Sümegi vár
A sümegi vár már messziről útba igazítja mind a közúton, mind a vasúton utazót, látványával feltétlen megállásra késztetve őt. Fel kell jutni arra a magaslatra, s közelebbről megnézni e gyöngyszemet!
A város fejlődésének és történelmének alakulásában nagy szerepe volt – és van jelenleg is – a várnak, amely a tatárjárás után, IV. Béla várak építését ösztönző rendelkezései nyomán épült. Ebben a korban a vár és a település sorsa szinte mindig egybefonódott. A várban történtek hatással voltak az erődítmény lábainál elterülő településre is.
Ma a látogatót a Balaton-felvidék legjobban helyreállított középkori kővára fogadja, sokféle programmal és tartalmas kikapcsolódással. A vártörténeti kiállítás a XIV. századi Sümeget mutatja be a feltárás során talált eszközök, edények szemléltetésén keresztül.
A mai vár látványosságai:
Hadtörténeti kiállítás (Magyarország fegyvereit mutatja be a XV. századból); Panoptikum (középkori kínzóeszközök bemutatóhelye); Rédey-emlékszoba (Gábor Áron ágyúival); kovácsműhely, bognárműhely, középkori konyha, kápolna, pénzverde
Történelmi Lovasjáték és Középkori Lakoma
A Sümegi vár lábánál, a 600 fő befogadására alkalmas Fedett Lovagi Arénában minden szerdán és szombaton garantáltan, július 15-től augusztus 20-ig pedig (vasárnap és hétfő kivételével) minden nap megrendezésre kerül a középkori hagyományokat Magyarországon elsőként felelevenítő Történelmi Lovasjáték.
A program menete:
A műsor nyitányaként egy spanyol lovas karusszel bemutató kápráztatja el a közönséget. Az andalúz lovak könnyed mozdulatai a zenével harmóniában páratlan látványt és élményt nyújtanak. A spanyol lovas karusszelt a Lovagi Torna bemutató követi.
A műsor főbb elemei a középkorban ismert lovagi tornákból merítenek, így az ügyességi fegyverbemutató (íjászat, csatacsillag-, csatabárd-, dárdahajítás) gyalogosan és lovon, a lovas- és gyalogos bajvívás (kardokkal, pajzsokkal, buzogánnyal, stb.) egyaránt része az előadásnak. A szereplők mindvégig korabeli jelmezben vannak, a hangulatot és színvonalat narrátor és a megfelelő zenei aláfestés is növeli.
A programot követi a középkori lakoma. A lakoma ideje alatt cigányzene szól, s jelmezbe öltözött vitézek és várúrhölgyek szolgálják ki a vendégeket, ahol az étkezés a kor hagyományainak megfelelően kézzel történik.
Látnivalók: Capári Lovasiskola - Váristálló; Kisfaludy Sándor Szülőháza; Patonai Fazekasház; Balatonfelvidéki Radetzky Huszáregyesület kiállítása; Sümegi Vár; Sarvalyi Erdő; Sarvalyi Forrásház; Sarvalyi Falu- és Templomrom; Neolit Kori Tűzkőbánya - Sümegi Mogyorósdomb Természetvédelmi Terület; Sümegi-Várhegy