Veszprém vára

A hét dombra épült város egyik magaslatán, a Várhegyen alakult ki a veszprémi vár a X-XI. században. A meredek, szakadékos hegyoldalak szélén körbefutó fal jelzi az egykori erődítményt, amelynek területén ma lépésről lépésre történelmi épületek magasodnak. Az ide látogató ne egy klasszikus értelemben vett középkori, vaskos falú kőépületet keressen, helyette azonban egész várnegyednyi ódon hangulat és szellemiség öleli körbe, amint átlépi a Hősök Kapuját… Az időközben barokk arculatot kapott várnegyedben összpontosul ugyanis a város látnivalóinak zöme. Ezenkívül remek kilátóhelyek és fontos programhelyszínek is várják az érdeklődőt.

A már említett Hősök Kapujától nyugatra kitérve az eredetileg a várkapu védelmére emelt Tűztornyot – a város egyik szimbólumát – találjuk, amelynek magasából végigfuttathatjuk tekintetünket a településen, bepillanthatunk annak mindennapi életébe. A vár egyetlen keskeny, macskaköves utcáján végigsétálva mindkét oldalról csodálatos barokk épületek fognak bennünket közre, amelyek hajdan a középkori várfalakra épültek rá.

Az ódon épületekben a modern művészet is otthonra talált: különböző korszakok és irányzatok változatos stílusú műtárgyaival ismerkedhetünk meg a Modern Képtárban vagy a Csikász Galériában, de a képzőművészet további remekeit csodálhatjuk meg a Dubniczay-palotában is.

A várnegyed szívében találjuk a Szent Mihály-székesegyházat, amely a Gizella királyné által alapított, az ország legrégibb püspöki székesegyházának alapjain nyugszik. Az eredeti épület elpusztult, román stílusú alapjai, gótikus szentélye és altemploma azonban beépült a ma is látható, neoromán stílusú épületbe.

A székesegyház szomszédságában a Vár ucca kis térré szélesedik, amelynek ékes dísze a Szentháromság-szobor. A teret olyan impozáns épületek övezik, mint az Érseki Palota, amelyben értékes könyvtár és levéltár várja a régi kötetek, családfák, és nevek eredete iránt érdeklődőket; az első királynénk nevét viselő Gizella-kápolna, a 2006 óta kiállítóhelyként működő Dubniczay-palota vagy a Bíró-Giczey-ház, amely 2011 óta ad otthont a Szaléziánum – Érsekségi Turisztikai Központnak.

A székesegyház északi oldala mellett továbbhaladva rátalálunk Veszprém talán legrégibb középkori épületére, a Szent György-kápolnára (X–XI. sz.), ahol Szent Imre legendája szerint első királyunk fia szüzességi fogadalmát tette.

A vár északi fokára érve az első magyar királyi pár, Szent István és Boldog Gizella szobra magasodik az óváros fölé, szinte védelmezve a települést és lakóit. A rangos pár kőalakja mögött – a veszprémi várban tett séta megkoronázásként – újfent nagyszerű panoráma várja a látogatót.

Látnivalók: Kittenberger Kálmány Növény- és Vadaspark Szolgáltató Kht.; Tűztorony; Laczkó Dezső Múzeum; Csikász Galéria; Dubniczay-palota; Modern Képtár - Vass László Gyűjtemény; Margit Romok; Szaléziánum - Érsekségi Turisztikai Központ; Szent Benedek-hegy; Kolostorok és kertek sétaútvonal

Balaton Fejlesztési TanácsBalatonBIKE365Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány