Vízparti megállópontok a déli parton
A cél, hogy kajakkal, kenuval, vitorlás csónakkal is körbe hajózható legyen a Balaton
Mindenki számára elérhető kishajós megállópontok létesülnek a Balaton déli partján. Ezzel egy régi álom fele válik valóra, de remélhetően az északi oldal sem marad el sokáig, hisz akkor egy baráti, családi vízitúra keretében körbehajózható lesz a tó.
„Régi koncepciónk, hogy a Balaton vitorlás csónakkal, kajakkal, kenuval is körbehajózható legyen, és megvalósulhasson a valódi kishajós vizitúrázás. Éppen ezért szükséges olyan pontok kiépítése, amelyek ésszerű távolságban vannak egymástól. A Dél-Balatoni Vízi Kör fejlesztés szolgáltatásainak egy része a tervek szerint nyárra már elérhető lesz” – mondja Szépvölgyi István, Magyar Vitorlás Akadémia ügyvezetője.
Az elképzelés része a korábban már elfogadott Nemzeti Víziturisztikai, valamint Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégia 2030-nak, ennek is köszönhető, hogy a Balatoni Vízi Kört megvalósító két benyújtott pályázat közül a déli partra vonatkozót már megnyerték. Az északi parti tervek is tartaléklistán vannak, egyelőre forráshiány miatt nem valósulhatnak meg. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében 250 millió forintból készül el a hat megállópont. A beszerzések folyamatban vannak, a cél, hogy a nyári idényre az infrastruktúra készen álljon és használható legyen a sportolni vágyók számára, a teljes beruházás pedig 2025 végéig megvalósuljon. A projekt elsődleges célcsoportja a vizes mozgásformákat kedvelő aktív túrázók, a Balatonhoz és környékére érkező látogatók, valamint a térségben élők és nyaralótulajdonosok.
„Az Észak-Balatoni Vízi Kör létrejöttéért most lobbitevékenységet folytatunk, hiszen úgy lenne teljes a tó körbe hajózhatósága – folytatja Szépvölgyi István. – Az idei tervek szerint a déli parton a következő kishajós megállópontok készülnek el: Balatonmáriafürdőn új épületet alakítanak ki, amelyben mosdók, öltözők, zuhanyzók lesznek, valamint egy a vízitúrázáshoz szükséges eszközök tárolására alkalmas helyiség. Balatonfenyvesen két darab vitorlás csónak beszerzése valósul meg, Lellén vízre bocsátó sólyát telepítenek a vízitúrázók egyéb igényeit kiszolgáló mobil blokkal, Balatonföldváron egy fix stéggel kiegészített sólya telepítésére kerül sor, Zamárdiban mobilházas tároló helyiségeket, teraszokat alakítanak ki és itt a mozgássérültek részére is lehetséges lesz a vízre jutás. A hatodik helyszín Siófok, ahol új, épített stég biztosítja majd a vízitúrázók kikötését.
Bár a pénz még nincs meg rá, a tervek az Észak-Balatoni Vízi Kör megálló pontjaihoz is elkészültek. E szerint Ábrahámhegyen a strand mellett telepítenének mobil sólyát, Révfülöpön egy komplexebb fejlesztés valósulna meg vízre szálló rendszerrel, szociális blokkok, eszköztárolók kialakításával. A balatonszepezdi ponton kerékpáros pihenőhely is épülne, Füreden pedig mivel a Kékszalag Portban minden infrastruktúra rendelkezésre áll, egy mozgássérülteket vízre segítő speciális daru és bejáró rendszer épülne. Az Alsóörsi Marina melletti terület, valamint a káptalanfüredi vízparti terület bővülne fogadóépülettel, vízre szálló rendszerrel, ez utóbbi esetében akár táborokat is befogadó helyszínnel. Feladat tehát van bőven, reméljük sikerülni is fog és nemsokára nemcsak körbe biciklizni lehet a tavat, de körbe vitorlázni vagy éppen körbe kajakozni is.”