Nyári veszélyforrások – mire figyeljünk?

Applikációk is segítik a turistákat

A nyár nemcsak a felhőtlen szórakozás és a pihenés időszaka, a forróság és az emberi gondatlanság tüzeket okoz, a jellegzetes nyári viharok hatalmas károkat. Vajon a katasztrófavédelem hogyan készül fel a fokozott turizmusra, és melyek azok a legjellemzőbb veszélyforrások, amelyekre érdemes ilyenkor odafigyelni?

Mihályka Szabina tűzoltó főhadnagy, 12 éve a tűzoltók szóvivőjeként dolgozik a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon, amely szervhez 5 hivatásos és több mint 30 önkéntes tűzoltóság tartozik, valamint az önkormányzatok által működtetett tűzoltóságok. Működési területük a Balaton déli partjáig terjed. „Feladatunk a lakosság élet- és vagyonbiztonságának védelme, leggyakrabban tűzoltási és műszaki mentési feladatokat látunk el. Ugyanakkor, ha a Balatonról beszélünk, fontos megjegyezni, hogy a katasztrófavédelem feladata a viharjelzők üzemeltetése is. Az egész tó körül 55 viharjelző lámpa található, ha valaki kimegy a tópartra, egy pontból legalább hármat lehet látni – mondja Mihályka Szabina. – Alig kezdődött el a nyár, sajnos már három tragédia van a hátunk mögött, egy fiatalember víztározóba fulladt, de áldozatot követelt már egy somogyi halastó és a Dráva folyó is. A nyári melegben az emberek próbálják magukat hűsíteni, nem győzzük elégszer hangoztatni, hogy ezt csak a kijelölt strandokon tegyék. Mindenhol bója jelzi a biztonságos fürdés határait. A déli part vize sekélyebb, de a hullámzás és a viharok miatt kialakult egy úgynevezett marásvonal, ami azt jelenti, hogy hirtelen tűnhet el a lábunk alól a talaj. Az északi part a nádasok tagozódása miatt lehet veszélyes, illetve ott a meder hirtelen mélyül.”

A szabályok be nem tartása mellett másfajta emberi gondatlanság is okozhat bajt. Az épülettüzek száma évről évre növekszik, ami az ellenőrizetlen és túlterhelt elektromos hálózat miatt is történhet. Az egyre nagyobb forróság hatására szinte mindenhol klímákat szerelnek fel anélkül, hogy a hálózatot megújítanák, felkészítenék a nagyobb kapacitásra.

„A Balaton partján másfajta tüzek is jellemzőek – folytatja Szabina –, ezek legfőbb forrása a nyílt láng használata: cigaretta, nyári gazégetés, sütögetés. Nem ritka, hogy az emberek magára hagyják a tüzet, amibe gyorsan belekap a szél, és ami aztán akár a környező épületekre, közeli fákra, nádasra is tovább terjed.

A hirtelen lecsapó viharok is egyre jellemzőbbek, és ha az árkokat nem tisztítják, benövi őket a növényzet vagy a heves esőzések következtében a hordaléktól eliszapolódnak. Ilyenkor az árkok feltelnek, és a legtöbb esetben a nyaralóba, udvarba is betör a víz.

Emlékezetes vihar pusztított évekkel ezelőtt Siófok és Balatonvilágos között, ahol egyhetes beavatkozásra volt szükség, az erős szélvihar ugyanis egy sor fekete fenyőt derékba tört, még a szomszédos megyékből is jöttek tűzoltók segíteni, hogy a károkat mihamarabb felszámoljuk.”

Érdemes észben tartani, hogy vannak a katasztrófavédelemnek különféle alkalmazásai, mint például a VÉSZ alkalmazás, egy olyan tájékoztató rendszer, ami a tűzesetek valamint balesetek mellett, a meteorológiai helyzetről, áramkimaradásról, riasztási jelzésekről küld üzenetet a telefonunkra. A TAVIHAR nevű applikáció pedig a Balaton és a nagyobb tavak viharjelzéseiről, aktuális állapotáról küld üzenetet. De megtalálható a katasztrófavédelem oldalán a légkondicionált helyiségek listája is, ami fontos lehet egy többórás utazás során. Szabina azt is a lelkünkre köti, hogy semmiképp ne hagyjunk gyereket és kisállatot az autóban, még árnyékos helyen sem, mert a kocsiban percek alatt 60 fokra emelkedik a hőmérséklet, aminek beláthatatlan következményei lehetnek. „Továbbá arra bíztatnám még a fesztiválozókat illetve a szabadtéri rendezvényekre, sporteseményekre érkezőket, hogy a felhőtlen szórakozás érdekében, a megérkezéskor győződjenek meg a menekülési útvonalakról, amelyeket kivilágított, sötétben is látható táblák jeleznek. Baj esetén pedig ezeket követve hagyják el a helyszínt! Ne próbáljanak a helyszínről kiáramló tömeggel szembe haladni!”

Balaton Fejlesztési TanácsBalatonBIKE365Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány