OkosBalaton?!

Okoseszközök, okosmegoldások, okosturizmus

Fontos kérdés, hogy milyen innovációk szükségesek ahhoz, hogy a Balaton ne maradjon le a turizmus élvonaláról? Okoseszközöket, okosapplikációkat használunk, a turisztikai szektorban is egyre több az okosmegoldás. Hogyan lehet még jobban hasznosítani és használni ezt a tudást a vendéglátásban, a turizmusmarketingben?

A szakmai konferenciákon, rendezvényeken egyre több szó esik az okosmegoldások használatáról a turisztikai szektorban is. Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke szerint nem ártana, ha minél több szakember venne részt ezeken az eseményeken a balatoni régióból is, hogy az újításokról első kézből értesüljenek a helyi szolgáltatók. „Sokan inspirálódhatnának a konferenciákon elhangzó ötletekből, irányokból azok közül, akik szeretnék vállalkozásukat 21. századivá tenni, amivel persze a bevételeiket is növelhetnék. Sajnos még mindig sokan idegenkednek az okosmegoldásoktól, pedig késő lesz akkor ébredni, ha más térségek, desztinációk olyan mértékben elhúznak mellettünk, hogy mellettük kőkorszakinak tűnik majd a régió kínálata. Főként a fiatalok pártolhatnak el, ha nem lesz fejlődés ezen a területen, hiszen ők igen kritikusan viszonyulnak ehhez a helyzethez, ők elvárják a modern megoldások alkalmazását, a legújabb digitális szolgáltatásokat. Jó példa erre a kerékpáros turizmus helyi zászlóshajója, a BalatonBike365 rendszere, ahol okostelefonunk segítségével útvonalakat tervezhetünk, kerékpárt bérelhetünk, megtudhatjuk milyen éttermek, vendéglátóhelyek, attrakciók vannak nyitva a környéken. De már egyre több szállodai foglalórendszer vagy éppen kulturális eseményekre, színházakba történő jegyvásárlást és utazási szolgáltatásokat támogató platform létezik.”

Éskovács Péter, a BTSZ tanácsadója hozzátette, hogy azért is lényeges a legújabb trendekhez való felzárkózás, mert ez növeli a vendégek elégedettségét és javítja a Balaton környékének versenyképességét is. „Sok jó példa van már arra, hogyan lehet és érdemes kiszolgálni azoknak az „okosturistáknak” az igényeit, akik nem idegenkednek a modern megoldásoktól. Ráadásul az intelligens turisztikai technológiák nemcsak megkönnyítik, de olcsóbbá is teszik az utazás előkészítését. Azok a szolgáltatók pedig, akik használják az okosmegoldásokat, jóval több vendéget érhetnek el, mint az újításokat figyelembe nem vevő versenytársaik.”

A szakemberek egyik követendő példaként Dubrovnik városát említik, ahol aktuálisan nyomon követik a turisták számát, sőt, figyelik a látogatók áramlását is. Ezen információk birtokában jobb döntéseket hozhatnak a helyi éttermek, szobakiadók, hajós társaságok. De Valencia is előretört a Turizmus Intelligencia Rendszert működtetésével, amelynek segítségével a város részletes betekintést enged a helyi turisztikai ajánlatokba. „Fontos, hogy a beérkezett adatok mindig egyeztetve legyenek a turisztikai szakértőkkel, hiszen ők ismerik igazán a legújabb utazási trendeket, a látogatói szokásokat és igényeket, valamint a piac dinamikáját – fűzte hozzá Fekete Tamás. – És ma már az is elengedhetetlen, hogy fókuszba kerüljenek a környezetvédelmi adatok, hiszen ennek köszönhetően fenntarthatóbb turisztikai megoldások születhetnek.”

Balaton Fejlesztési TanácsBalatonBIKE365Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány